IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu  
Geri Git   IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu > IF - Teknoloji > Sosyal Ağlardan Haberler > İnstagram


Instagram Dondurma ve Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?


Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Old 04 Aralık 2023, 09:53   #1
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan Instagram Dondurma ve Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram dondurma ve instagram hesap silme işlemleri ile kullanıcılar en popüler sosyal fotoğraf paylaşım platformu instagram’ı terk edebiliyor. İnsanların ağlarındaki kişilerle paylaşım yapmalarına imkan tanıyan Instagram’ı ve Instagram hesap kapatma işlemlerinin detaylarını öğrenmek için sizler için hazırladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.


Instagram Nedir?

Günümüzde insta kısaltmasıyla anılan, hemen herkesin hesap sahibi olduğu platformun geçmişi 2010 yılına uzanıyor. Apple’ın telefon cihazlarının markası olan iPhone için tasarlanan uygulama, fotoğrafları filtreleyerek zenginleştiriyordu. Hesap sahiplerinin çerçeveler, filtreler, ışık ve renk ayarları ile çektikleri fotoğrafları takipçilerinin beğenisine sunduğu sosyal ağ, bugün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.
Yıllar içinde iPhone’un yanı sıra, diğer cihazlar tarafından, farklı işletim sistemleri üzerinden de kullanıma açılan Instagram, asıl yükselişini ise Facebook tarafından satın alındıktan sonra yaptı. Yüz milyonlarca hesapla, sosyal ağlar içinde en yüksek kullanıcı artış oranı ile rakiplerini kıskandırdı. Yapılan geliştirmelerle açılan hikaye kısmı snapchat gibi anlık paylaşım uygulamalarının hızla trend kaybetmesine neden oldu.
Yalnızca kişisel kullanım için olmayan instagram, işletmeler tarafından ticari amaç için de kullanılıyor. İşletme hesapları üzerinden paylaşımlarla takipçi toplanırken bir yandan da kullanıcı yönelimlerini analiz eden sosyal ağ, daha çok ilgi çekmenin ipuçlarını veriyor. instagram ayrıca kendi jargonunu oluşturarak kullanıcılar arasında ortak bir dil icat ediyor.
Beğenilen fotoğraflara atılan kalpler “likelamak” olarak ifade ediliyor. Birine mesaj atmak için “DM atma” ifadesi kullanılıyor. Sürekli bir kullanıcının postlarını görüntüleyenler için stalk kavramı ortaya çıkıyor. Kişiler birden çok hesap açıp başkalarını görüntüleyebiliyor veya gönderilere yorum bırakıyor. Gerçek kimliğin gizlendiği hesaplar için ise “fake hesap” tabiri kullanılıyor.
Takipçi sayısı Instagram popülerliğinin işareti olarak görülüyor. Ancak Instagram’ın tasarladığı yeni geliştirmelerle hem kişilerin takipçi sayılarının hem de postların beğeni sayılarının gizleneceği ifade ediliyor. Bu yolla sahte takipçi alma ve sahte hesaplar üzerinden like satın alma girişimlerinin de azalacağına inanılıyor. Instagram takipçi hileleri tespit ettikçe bu fake hesapları kapatarak onlarla mücadele ediyor.


Günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen Instagram üzerinden insan ilişkileri başkalarınca her an takip ediliyor ve görünür hale geliyor. Birbirini sürekli beğenenler, takipten çıkanlar, takibe başlayanlar diğer kullanıcılarca dikkatle gözleniyor. Bu yönden bakıldığında Instagram, gerçek hayatın yansıdığı bir sosyal ağ, personaların görünür olduğu bir mecra olarak tanımlanabiliyor.Instagram Özellikleri Nelerdir?
 • instagram filtreleri, kazandığı popülerlikle kendi fotoğraf trendlerini yaratıyor. Filtre ve ayarlarla fotoğraf ve videolar albeni kazanıyor.
 • Paylaşımlara eklenen etiketler ile iletiler daha çok insana ulaşıyor.
 • Bireysel kullanıcıların bir örnek pozlar vermesiyle, herkesin model olabileceği yeni fotoğraf trendi ortaya çıkıyor. Yemeklerin, kıyafetlerin, mutlu anların paylaşıldığı sitede, Instagram hikayeleri aracılığıyla anların takibi yapılıyor.
 • Fotoğraf ve videolar üzerinde kişiler etiketlenerek onların da fotoğraflardan haberdar olması sağlanıyor.
 • Kullanıcılar beğendikleri paylaşımları kaydederek daha sonra izlemek istediğinde yeniden ulaşabiliyor.
 • Etiketlere, kişilere, hesaplara bildirim açılarak her gönderiden anında haber alınabiliyor.
 • Instagram üzerinden hesap sahipleri mesajlaşabiliyor.
 • Hem bio’ya hem de hikayelere link eklenerek yönlendirme yapılabiliyor.
 • Gönderiler özel mesaj (direkt mesaj) ile başkalarına iletebiliyor.
 • Takip edilen kullanıcılar istendiğinde sessize alınabiliyor. Kullanıcılar engellenebiliyor veya erişimi kısıtlanabiliyor.
 • Instagram’ın ayarlar bölümü üzerinden hesaplar kilitlenip açılıyor, DM atabilecek kişiler seçilebiliyor.
 • Instagram paylaşımı sırasında, gönderilen fotoğraf ve videolar, bağlanan diğer hesaplar üzerinden farklı platformlara da gönderilebiliyor. Facebook veya Twitter’da da Instagram postları paylaşlıyor.


Instagram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

instagram hesap silme, yalnızca uygulamanın kaldırılması anlamına geliyor. Uygulama kaldırıldığında hesap aktif olarak kalmaya devam ediyor. Instagram dondurma için iki seçenek bulunuyor. Kullanıcılar hesaplarını geçici olarak dondurabileceği gibi kalıcı olarak silmeyi de tercih edebiliyor. Geçici olarak dondurulan hesaplar bir süre sonra yeniden açılabilirken, kalıcı Instagram hesabı silme işleminin dönüşü olmuyor.
instagram hesabı dondurma için Instagram web sitesi üzerinden hesaba giriş yapılıyor. Ardından profilim sekmesi tıklanarak, kullanıcı adının yanında yer alan “Ayarlar” tıklanıyor. Aynı işlem profil sayfası açıkken profil düzenle bölümünden de yapılabiliyor. Açılan ekranda sayfanın en altına iniliyor. Instagram hesap silme bölümünden hesabı geçici olarak kapat seçeneği tıklanıyor. Böylece hesap dondurulmuş oluyor.
Telafi edilebilir bir işlem olan instagram hesap dondurma sırasında, takip edilen hesaplar, takipçiler, gönderiler, kaydedilenler arşivleniyor. Hesap sadece haftada bir kez kapatılabiliyor. Kullanıcı yeniden giriş yapana dek, hesap gizli oluyor ve diğer kullanıcılar ne fotoğraflara ne de hesaba ulaşamıyor. Gizli hesaplar kimse tarafından görülemiyor.
Hesabı yeniden aktifleştirmek ve dondurmayı sonlandırmak için mevcut şifre ve kullanıcı adı üzerinden giriş yapmak yeterli oluyor. Böylece hesap otomatik olarak yeniden açılmış oluyor. Silmek yerine hesabı dondurmayı tercih eden kişiler, sadece giriş yaparak eski paylaşımlarına, kaydettikleri verilere yeniden ulaşabiliyor. Hesabı açınca diğer kullanıcılara herhangi bir bildirim gitmiyor.

Instagram nasıl kapatılır diye düşünenler de aynı yolu takip ediyor. Kalıcı olarak instagram hesap silme işlemleri de aynı menü üzerinden gerçekleştiriliyor. Mobil uygulamadan işlem yapılamıyor, yine web sitesinden hesaba giriş yapılarak, ayarlara tıklanıyor. Ardından sayfanın en altına inilerek yardıma basılıyor. Solda açılan menüden hesap yönetmeye tıklandığında, “hesabınızı silme” görünür oluyor.
Açılan sayfada instagram hesabı nasıl kapatılır konusunda istenen tüm yönergeler yer alıyor. Hesabı dondurma ve hesabı kalıcı olarak sil talimatı için tıklanacak link sayfada yer alıyor. Instagram kapatma linki ile menü içinde gezinmeye gerek kalmadan hesap kapatılabiliyor. Hesabı silme gerekçesi seçilerek işlem onaylanıyor.

Instagram Hesap Dondurma Nedenleri Nelerdir?

instagram hesap dondurma talimatı verenler genellikle aynı sebeplerle platformdan ayrılmayı tercih ediyor. Herkesin mobil cihazlar ve web sitesi üzerinden, gün içinde defalarca ziyaret ettiği Instagram, ayrıca anıların arşivlendiği bir fotoğraf ve video albümü olma özelliği de taşıyor. Hemen hemen herkesin ulaşılabilir olduğu mecra iletişim kanalı olarak kullanılıyor.
Farklı sebeplerle insanlar zaman zaman Instagram nasıl silinir araştırmak, hesaplarını kısa süreliğine dondurmak veya kalıcı olarak silmek isteyebiliyor. Kişisel sebepler, alışkanlıkları değiştirme ihtiyacı, yoğun dönemler veya zamansızlık, genel hesap kapatma sebeplerini oluşturuyor. En sık karşılaşılan instagramdan ayrılma nedenleri ise şöyle sıralanabiliyor:
– Çok Fazla Vakit Ayırıyorsanız: Instagram kişilerin telefonda en çok vakit geçirdiği uygulamalar arasında yer alıyor. Telefonla zamanın nasıl geçtiğini anlayamayan, çok zaman kaybeden kişiler, alışkanlıklarını değiştirmek için profillerini kapatmak isteyebiliyor.
– İnternette Unutulmak İstiyorsanız: İnternette başkalarının erişimine açık fotoğraflar bulunduran Instagram, web’den silinmek isteyenler için hesap kapatma seçeneğini sunuyor. İlişkiler, unutulmak istenen anlar veya sadeleştirilen hayat, bu seçime sebep olabiliyor.
– Sosyal Hayatınızı Olumsuz Etkiliyorsa: Instagram hayatınızın büyük bir parçası olduğunda yeni bir tür sanal sosyalleşme alanı da kendiliğinden oluşuyor. Bazı kullanıcılar gerçek sosyal hayattan kendilerini koparttığı gerekçesiyle hesaplarını pasifleştirebiliyor.
Instagram hesap açma ve Instagram giriş tamamen ücretsizdir. ve üyelikten çıkmak için de ek bir ödeme veya tazminat söz konusu olmuyor. Kullanıcılar hesaplarını kapatarak sitedeki varlıklarına son verebiliyor. Kalıcı olarak kapatılan hesapların yerine yeni hesaplar açarak yeniden ağa dahil olunabiliyor. Instagram’ı daha yakından tanımak için siz de kolaylıkla uygulamayı indirebilir ve formu doldurarak hesap sahibi olabilirsiniz.

 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29

Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
dondurma, hesap, instagram, işlemi, nasıl, silme, yapılır, İşlemi

« - | - »
Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap gönderemezsiniz
Eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

Kodlama is Açık
Smilies are Açık
[IMG] code is Açık
HTML code is Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı