IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu  
Geri Git   IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu > IF - Webmaster > Webmaster Genel > Wordpress


WordPress Admin Panel Şifresi Değiştirme


Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Old 09 Aralık 2023, 10:26   #1
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan WordPress Admin Panel Şifresi Değiştirme

WordPress sitelerin kurulumu yapılırken Admin Panel girişi için genelde otomatik bir şifre tanımlanır. Tarayıcınızın hafızasına kaydedilen bu giriş bilgilerini çoğumuz ezbere bilmez. Bazı durumlarda bu şifreye erişmekte güçlük çekildiği gibi güvenlik v.b nedenlerle değiştirme zorunluluğu da ortaya çıkabilir. İşte tam da bu sebeple WordPress Admin panelinizin şifresinin nasıl değiştirildiğini bu içerikte anlatacağız.
WordPress Admin Panel Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Bu işlem için birkaç farklı yol vardır.
 • cPanel üzerinden WordPress Manager by Softaculous ile
 • phpMyAdmin ile
 • wp-admin giriş sayfasından
WordPress Manager by Softaculous ile şifre değiştirmek

WordPress siteniz firmamızda bulunan Linux Hosting veya WordPress Hosting paketinde barınıyorsa cPanel kontrol panelinde bulunan WordPress Manager eklentisi ile kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Öncelikle cPanel’e giriş yapmalısınız.
 • 1. Adım: cPanel üzerinden WordPress Manager by Softaculous alanını bulacağız. İster Yazılım bölümünden ulaşabiliriz, isterseniz soldaki bağlantıdan ulaşabilirisiniz.
 • 2. Adım: WordPress sitenizin hizasında bulunan Manage Users bağlantısına tıklanır.
 • 3. Adım: Admin kullanıcısı Username listesinden seçilir. Password alanına yeni şifre yazılır. İsterseniz anahtar ikonuna tıklayarak güçlü bir parola önermesini sağlayabilirsiniz. Ardından Save butonuna tıklanır.phpMyAdmin ile Şifre Değiştirmek

Sitenize giriş bilgilerine ulaşabilmeniz için bu verilerin depolandığı hosting alanına girmeniz gerekiyor. Eğer wordpress siteniz WordPress Hosting paketlerinde ise cPanel kontrol paneli üzerinden phpMyAdmin alanına erişebilirsiniz. phpMyAdmin sitenize ait veritabanı tablolarına ulaşıp yönetebileceğiniz bir veritabanı yönetim sistemidir.

Database (Veritabanı) Nedir?

Database (Veritabanı), sitenize ait sürekli veya belirli aralıklarla kullanılan verilerin saklandığı bir tablo sistemidir. Bu sistemde tablolar halinde saklanan veriler özel kural setleri yardımıyla site tarafındaki işlemler esnasında tablodan çağrılır veya eşleştirilir. Kullanıcı adları ve şifreler, bu tablolar üzerinde ve genelde Users adlı tablolarda saklanırlar.

phpMyAdmin Nedir?

phpMyAdmin, açık kaynak kodlu Veritabanı (Database) yönetim sistemlerinden biridir. En sık kullanılan veritabanı yönetim SQL sistemlerindendir. Kullanımı kolaydır ve PHP ile oluşturulmuştur. Bu sistem, tabloları yönetmeyi, tablo oluşturmayı, ekleme, çıkarma, dışa aktarma ve değiştirme işlemi yapmanıza imkan tanır.
Daha önce belirttiğimiz üzere phpMyAdmin ile eriştiğiniz veri tablolarından Users (Kullanıcılar) tablosuna girerek WordPress admin panel şifremizi değiştireceğiz.

phpMyAdmin Üzerinden Nasıl Şifre Değiştirilir?
 • 1. Adım: cPanel üzerinden Veritabanları sekmesine gelerek phpMyadmin üzerine tıklayalım.
 • 2. Adım: Açılan phpMyAdmin menüsünden veritabanı tablolarına erişeceğiz. Bu tablolar üzerinde veritabanınıza verilen isme göre değişiklik gösterse de users uzantılı olan tabloyu bulup tıklayın.
 • 3. Adım: Açılan tabloda sistem üzerindeki kullanıcılar liste olarak çıkarılacaktır. Bu listeden Admin yazan sekmenin yanında bulunan Düzenle butonuna basın.
 • 4. Adım: Açılan tabloda kullanıcıya ait veriler bulunur ve user_pass satırının İşlev sütunundaki listeden MD5 seçilir.
 • 5. Adım: user_pass satırının Değer kısmına gelerek oradaki şifreyi silin ve oluşturduğunuz yeni şifreyi bu alana girin.
 • 6. Adım: Sonra da bu verinin kaydedilmesi için en aşağıdaki listeden Kaydet seçilir ve işleme devam etmenizi sağlayacak işlemin yapılmasını sağlayan Git butonuna basın.wp-admin Giriş Sayfasından Şifre Sıfırlamak

Bu işlem için WordPress admin panel girişini yaptığınız arayüz üzerine gitmeniz gerekiyor.
WordPress admin panel giriş sayfasından şifre sıfırlayabilmeniz için web sitesinin barındığı sunucuda mail() fonksiyonu aktif olmalı veya wordpress panelinizde SMTP eklentisi aktif olmalı. Genellikle güvenlik nedeniyle mail() fonksiyonu aktif değildir. Bu durumda wordpress panelinizde SMTP eklentisi yoksa wp-admin giriş sayfasından şifre sıfırlamak işlemi çalışmayacaktır. Buna göre işlem adımlarını kontrol edebilirsiniz.
 • 2. Adım: Bu ekranda kullanıcı adı ve şifre girişi yaptığınız yerin altında bulunan “Parolanızı mı unuttunuz?” ibaresini tıklamak.
 • 3. Adım: Yeni açılan sayfaya hesabınıza bağlanmak için kullandığınız e-posta adresini yazıp, “Yeni Parola Al” butonuna basın.
 • 4. Adım: Eğer verdiğiniz e-posta adresi sistemde kayıtlı ise bu adrese şifre sıfırlama linki gelecektir. Bu linke tıklayarak açılacak sayfada yeni şifrenizi oluşturarak şifrenizi başarıyla değiştireceksiniz.
Admin Panel şifreniz başarıyla değiştirilmiştir. Burada dikkat etmeniz gereken konu şifre olacak gireceğiniz değerin gerçekten kolay tahmin edilemeyen bir şifre olarak belirlenmesidir. Bu işlem için online Password oluşturma uygulamalarının birinden yardım alabilirsiniz.

 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29

Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
admin, değiştirme, panel, wordpress, şifresi

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap gönderemezsiniz
Eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

Kodlama is Açık
Smilies are Açık
[IMG] code is Açık
HTML code is Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı