IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu  
Geri Git   IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu > IF - Webmaster > Webmaster Genel


Dreamweaver Nedir? Dreamweaver Özellikleri Nelerdir?

Webmasterların fikir alışverişi yapabileceği konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Old 04 Aralık 2023, 15:34   #1
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan Dreamweaver Nedir? Dreamweaver Özellikleri Nelerdir?

Dreamweaver ilk olarak 1997 yılında Macromedia şirketi tarafından geliştirilmiştir. Adobe’nin Macromedia şirketini satın alması ile birlikte Adobe Dreamweaver adını alan yazılım tabanlı web sitesi tasarım programıdır. Dreamweaver HTML , XML , CSS ve JavaScript gibi çeşitli kodlama dillerini desteklemektedir. Siz sitenizin tasarımını yaparken, HTML kodları arka planda otomatik olarak oluşturur.Ayrıca Adobe Dreamweaver sektörün en önde gelen tasarım araçlarını barındıran ve kullanıcılarına birinci sınıf bir web sayfası tasarlama imkanı sunan bir uygulamadır. Bu uygulamanın diğer web sitesi tasarım uygulamalarına göre en büyük avantajı ise genişletme ve özelleştirme konusunda esnek olmasıdır. Dream weaver bir köprü, bir görüntü veya bir etkileşimli sayfa ekleme gibi özellikleri ile kullanıcılarına büyük oranda esneklik sunmaktadır.
Dreamweaver Ne İşe Yarar?

Öncelikle bu yazılım, kullanıcılarının bir web sitesi oluşturma yöntemlerini öğrenmelerine ve internet üzerinde de rahatlıkla bulunabilecek kaynaklar sayesinde hazır şablonların kullanımı ile HTML dilinin de geliştirilmesine yardımcı olur. Dreamweaver kullanıcılarına sıfırdan bir web sitesi oluşturma imkanının yanı sıra masaüstü yazılımları da oluşturma imkanı sağlar.
Dreamweaver kullanıcılarına hem web sitesi hem de masaüstü yazılımları oluşturma konusunda çok fazla programlama diliyle çalışma imkanı da sağlamaktadır. Dream weaver herhangi bir web sitesi tasarlayıcısının yazabileceği ve isteyen herkesin kullandıkları aygıtlarına kolaylıkla indirip yükleyebileceği uzantılara sahiptir. Web siteleri oluşturmak ve geliştirmek için kullanılan bu uygulama Adobe Flash gibi diğer araçlarla entegrasyonu ve World Wild Web Konsorsiyumu (W3C) standartlarını desteklemesi sebebiyle web tasarımı ve programlama sektöründe kullanılan en yaygın programlardan biri haline geldi.Adobe Dreamweaver dilediğiniz şekilde bir web sitesi veya ara yüz tasarımı yapmanız konusunda tabiri caizse en üst katına çıkmak istediğiniz bir apartmanın katlarını yürüyerek değil de asansör ile çıkmanızı sağlar. Size direkt olarak şablon üzerinden tasarlama yapma imkanı sunarak eklediğiniz unsurları direkt olarak HTML kodlarına dönüştürerek pratik bir kullanım sağlamaktadır.

Dreamweaver özellikleri nedir?
 • Kolay bir kullanım sağlayan basit bir arayüzü vardır.
 • Dreamweaver, kullanıcı tarafından web sayfalarının görüntülenebilmesi için pek çok web tarayıcısını desteklemekte olup ayrıca kod ve metin satırlarını herhangi bir parametre ile bulma veya değiştirme özelliğiyle çoğu site yönetim araçlarına da sahiptir.
 • Özellikle kodlarını renklendirmesi ile kullanıcıya kendini geliştirebilmesi ve kullanım kolaylığı sağlama açısından oldukça yardımcı olmaktadır.
 • Ayrıca İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Rusça, Türkçe gibi pek çok dili ve HTML, CSS, C#, Visual Basic, ASP, XML ve diğer birçok kodlama dilini de destekleyerek oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir.
 • Dreamweaver basitleştirilmiş akıllı kodlama motoru ile kullanıcıların dinamik web sitelerini oluşturmalarını ve yönetmelerini amaçlar. Bilgisayar, telefon, tablet gibi her boyuttaki aygıtların ekranlarına adapte olan web siteleri geliştirmenizi sağlar.
 • Oluşturmakta olduğunuz web sitenizi ve web siteniz üzerinde yaptığınız düzenlemeleri gerçek zamanlı olarak ön izleyebilir ve web sitenizi yayınlanmadan önce görünmesini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.
 • Üstelik kullanıcılarına sağladığı ek özellikler sayesinde herhangi bir kod becerisine sahip olmadan temel JavaScript kodlarını oluşturmaya olanak sağlar.


Yukarıda belirttiğimiz tüm bu iyi özelliklerinin yanı sıra Dreamweaver’ın dezavantajları da vardır. Belirttiğimiz özelliklerinden de anlaşılacağı üzere Dreamweaver ne kadar bilginiz varsa o kadar iyi bir kullanım deneyimi sağlar. Canlı ara yüzü sayesinde acemi kişilerin işlerini her ne kadar kolaylaştırıyor olsa da, daha gelişmiş bir web sitesi kurma deneyimi yaşamanız için muhtemelen daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca yapılan tüm bilgilendirmelere rağmen dik bir öğrenim eğrisine sahip olan uygulamanın tüm özelliklerini tamamıyla öğrenmek de oldukça zaman alacaktır.

Dreamweaver Nasıl Kurulur?

Adobe Dreamweaver tıpkı diğer Adobe programlarında olduğu gibi ücretli bir abonelik ile satılan bir uygulamadır. Eğer herhangi bir ücret ödemeden önce uygulamayı kullanmayı denemek isterseniz Adobe Dreamweaver sizlere 30 gün boyunca hiçbir ücret ödemeyip herhangi bir kısıtlamaya maruz bırakılmayacağınız bir deneme sürümü imkanı sunmaktadır. Dreamweaver’ın istediğiniz aygıta kurulumunu yapmak için öncelikle uygulamayı indirmelisiniz.
Daha sonra Adobe yükleyicisini başlatmalı ve karşınıza çıkan Adobe Yazılım Sözleşmesi’ni okuyup onaylamalısınız. İkinci bir adım olarak uygulamayı seri numarası ile ücretli olarak veya 30 günlük deneme sürümü kullanma konusunda seçim yapmanız isteniyor. Dilediğiniz seçimi yaptıktan sonra diğer uygulamalardan da faydalanabilmeniz için Adobe ID’nizi girmeniz veya oluşturmanız isteniyor.
Bir sonraki adımda seçenekler kısmında Dreamweaver eklentileri seçenekleri sunuluyor ve bu seçenekleri ekleyebiliyorsunuz. Ve “yükle” seçeneğine tıklayarak uygulamanın yüklenmesini beklemeniz gerekiyor. Yükleme tamamlandıktan sonra Adobe Dreamweaver kurulumunu tamamlamış olup programınızı kullanmak için gerekli ayarları yaptıktan sonra programı kullanmaya başlayabilirsiniz.


DREAMWEAVER DENEME SÜRÜMÜ İNDİR

DREAMWEAVER SATIN AL

Dreamweaver Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kurduğunuzda ilk önce karşınıza çıkan paneller size karışık gelebilir. 2005 yılından itibaren Adobe tarafından geliştirilmekte olan uygulama Türkçe’nin de dahil olduğu birçok dili desteklemektedir. Web tasarımı alanında vazgeçilmezlerden biri olan Dreamweaver temelinde web sitesi hazırlamak veya HTML şablonları kullanılarak bir web sitesi oluşturmak için kullanılan bir programdır.
Bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan HTML kodlarını bilmenizi bile gerektirmeyen uygulama, basit mantığı ve arayüzü ile sizlere yardımcı oluyor. Uygulamayı Türkçe kullanarak panellerin görevlerini ve hangi panellere ihtiyaç duyacağınızı öğrendikten sonra kullanım alanınız için gerekli olmadığını düşündüğünüz panelleri kapatabilirsiniz. Kullanıma ilk başladığınız sırada bu panellerden yalnızca iki tanesinin açık olması sizin için yeterli olacaktır.Bahsettiğimiz bu paneller “Objects” ve “Property” panelleridir. Büyük olan ana pencere ise sayfalarınızı tasarlayacağınız “Document Window” dur. Object paneli sitede kullanacağınız tablo, resim, flash gibi nesneleri ekleyebileceğiniz paneldir. Property paneli ise seçili olan öğelerin resimlerin boyutlarını değiştirmek veya metin ve görsellere link eklemek gibi özelliklerini değiştirebilmeniz için kullanılan paneldir.
İlk kullanımda uygulama size karışık gelse de kullandıkça basit ve pratik bir arayüze sahip olduğunu göreceksiniz. Uygulamayı kullanmaya başladıktan ve arayüzünü çözdükten sonra el çabukluğu edineceksiniz ve daha sonra bildiğiniz diğer programlama dillerine kıyasla aklınızda tasarladığınız projeyi Dreamweaver üzerinden kolayca şekillendirebileceksiniz.
Her programda olduğu gibi Dreamweaver’da da üst barda menüler bulunmaktadır. Programda yapılabilecek her işlem için bu menüler kullanılmaktadır. Menü barda bulunan menüler ise;
 • dosya ile ilgili işlemlerin yapıldığı “ile” menüsü,
 • dokümanlar ile ilgili işlemlerin yapıldığı “edit” menüsü,
 • üzerinde çalışılan sayfanın görünümü ile ilgili işlemlerin yapıldığı “view” menüsü,
 • sayfaya nesne eklemek için kullanılan “insert” menüsü,
 • sayfalarda var olan elemanlar üzerinde değişiklikler yapmayı sağlayan “modify” menüsü ve kısaca “text” menüsü,
 • “commands” menüsü, “site” menüsü,
 • “window” menüsü ve “help” menüsüdür.
Dreamweaver Nerelerde Kullanılır?

Dreamweaver kullanım alanları konusundan bahsedecek olursak, Dreamweaver kullanıcılarına kendi özgün web sitelerini tasarlama, şablon oluşturma ve tasarladıkları web sitelerinin üzerinde gerekli gördüğü düzenlemeleri yapma imkanı sağlayan webmaster ve web tasarımı alanlarında oldukça yaygın kullanılan bir uygulamadır.

 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29

Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
dreamweaver, nedir, nelerdir, özellikleri

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap gönderemezsiniz
Eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

Kodlama is Açık
Smilies are Açık
[IMG] code is Açık
HTML code is Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı