IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu  
Geri Git   IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu > IF - Webmaster > Webmaster Genel


Mobil Uygulama Yaparken Kullanabileceğiniz Kodlama Dilleri

Webmasterların fikir alışverişi yapabileceği konulara bu başlık altından ulaşabilirsiniz.


Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Old 04 Aralık 2023, 15:26   #1
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan Mobil Uygulama Yaparken Kullanabileceğiniz Kodlama Dilleri

Mobil uygulama kodlama dilleri ile kısa süre içinde uyum sağlamak durumunda olan teknoloji şirketleri ise uygulamalar ile sunulacak olan hizmeti de yenileme imkânı sunmaktadır. Dünya üzerinde gelişen teknoloji ile beraber farklı birçok uygulama dili de yer almaya başladı. Her geçen gün artan uygulama dilleri özellikle mobilin sıklıkla kullanılması ile beraber daha da gelişmeye ve geliştirilmeye başladı.
Mobil uygulama kodlama dilleri sayesinde kısa sürede kazanç elde etmek de mümkün olabiliyor. Yaratıcı fikir düzeyinde olabilen mobil dilleri teknik düzeye sahip olan mobil bireysel üreticileri de bulunmaktadır. Dünya üzerinde önemli bir sektör olarak ifade edilebilen mobil uygulama kodlama dilleri ile rekabetçi bir piyasa da oluşmuş durumdadır.
Mobil uygulama tasarımlarının hayatı geçişinde en önemli detay dillerdir. Bu anlamda ise dünya üzerinde kullanılmakta olan diller ifade edilmez. Mobil uygulama kodlama dilleri tamamen program dillerinden ibarettir. Her ne kadar uygulama sırasında program dilleri basit olarak algılamakta olsa da program dillerine olan hâkimiyet girişimcinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Mobil uygulama kodlama dilleri birçok farklı detayı içinde barındıran özel program dilleridir. Bu konuda uzmanlığı bulunan kişiler tarafından geliştirilmektedir. Ülkemizde ve dünya da birçok farklı uygulama dili kullanılmaktadır. C programlama dili ise en eski programlama dili olup 1970 yıllarında beri kullanılmaktadır. Uygulama süreçleri içinde en sıklıkla tercih edilen C programlama dili işletim sistemleri ve mobil içinde tercih edilen seçim olmayı da sürdürmektedir. Yeni başlayanlar için zorlayıcı bir dil olarak ifade edilse de C programlama dili mobil uygulama kodlama dilleri arasında benimsenmesi durumunda son derece basit olan bir tercihtir.
C++ ve Objective – C programlama dilleri C programlama dili tabanına benzer özelliklere sahip olan seçimlerdir. C ++ dili en kolay programa dilleri arasında yer almak ile beraber işletim sistemlerinde de mobil uygulamalarda da kullanılabilir olması ile bilinmektedir. Objective – C programlama dili ise genel olarak iPad ve iPhone cihazlarda sıklıkla kullanılmaktadır. C programlama dilini kullanan Objective – C dilinin öğrenimi de kolaydır.
C tabanı ya da temelini benimseyerek hazırlanmış olan mobil uygulama kodlama dilleri günümüzde son derece fazla olmak ile beraber gelişimlerini de sürdürmeye devam ediyor. Günümüzde birçok farklı mobil uygulama kodlama dillerine yer açılarak gerekli olan çalışmaların yapılması da mümkün olmaktadır.

Java Programlama Dili

Mobil uygulama kodlama dilleri arasında yerini alıp günümüzde sıklıkla kullanılan kava program dili ise tek bir defa yazılımı yapıldıktan sonra birçok yerde kullanımına yer açılan bir dildir. Verimli bir dil olma özelliğine sahip olmak ile beraber kullanışlıdır. Günümüzde popüler mobil uygulama kodlama dilleri arasında yerini alan Java programlama dili hemen hemen tüm işletim sistemleri ile de uyumlu olması ile bilinir.
Çoğu cihazda sorunsuz olarak çalışabilmesi mümkün olan Java programlama dili yeni işletim sistemleri ya da akıllı cep telefonlarına karşın varlığını her daim sürdüren program dili olarak da karşımıza çıkmaktadır. 1991 yılında gelişim gösteren programlama dili taşınabilir bir programlama dilidir. İlk çıkışında akılı televizyonlar için düşünülmüş olan Java programlama dili oyun cihazlarında elektrikli ev aletlerine kadar birçok cihazda da karşımıza çıkmaktadır.

Swift Programlama Dili

Mobil uygulama kodlama dilleri arasında yer alan swift programlama dili açık kaynak kodlu olan bir yazılımdır. 2014 yılında Apple tarafından tanıtımı yapılan Swift programlama dili anlaşılır olmasının yanı sıra hızlı ve güçlü bir dil olması ile biliniyor. Nesne tabanlı bir programla dili olan swift 2018 yılında ise popüler olan on yazılım dili arasına da girmeyi başarmıştır.
Mobil uygulama kodlama dilleri içinde bulunan Swift programlama güvenli bir programlama olarak da bilinmektedir. Otomatik bellek sayma özelliği bulunan swift programlama dilinin yeni bir dil olması ve az kişinin kullanıyor olması ise eksileri arasında yer almaktadır. Eski iOS sürümleri ile uyumunun düşük olması ise Swift dilinin kullanılmasının az olmasında da etki eder. iOS, macOS, tvOS, iPadOS, watchOS yüklü olan tüm cihazlarda Swift dilinin kullanılması mümkün olmaktadır. Swift içinde aynı zamanda Linux için uygulamalar geliştirilebilmektedir. Fakat en verimli ve hatasız şeklini Apple içinde gerçekleştirebilmektedir.

Uygulama Geliştirme Platformları

Günümüzde akıllı cep telefonlarının son derece sık kullanıma sahip olması en çok da mobil ticaret faaliyetlerinin de artmasına etki etti. Uygulama mağazalarına her an yenilerinin eklenmesi ise rekabetin artması anlamına da geliyor. Girişimcilerin uygulama fikirlerinin gerçeğe dönüşmesinde en büyük engeller ise büyük maliyetler ve kısıtlı olan tanıtım kaynaklarıdır. Uygulama geliştirme platformları ise bu anlamda girişimcilere büyük avantaj sunmaktadır. Hatta kod bilgisine de ihtiyaç duymayarak mobil uygulama geliştirme platformlarında yararlanarak uygulama geliştirmeniz de mümkün olmaktadır.
Mobile Roadie, Como, Appy Pie, Good Barber, BiznessApps, AppsBuilder, AppMachine, cordava, Anroid Studio gibi ve daha birçok farklı uygulama geliştirme programı bulunmaktadır. Bu ve buna benzer platformlardan yararlanarak avantajları edinmeye başlayabilirsiniz.
Mobil uygulama kodlama dilleri öğrenmek yerine daha basit bir ve daha hızla uygulama hazırlamanıza destek sunan platformalar arasında yer alan Adroid Studio ve Cordova ise en çok tercih edilen platformlar arasında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere Adroid işletim sistemi ile sunulan Adroid Studio Java kodlama diline sahip olmak ile beraber Cordova platformu ise kullanıcılara hızlı bir şekilde uygulama geliştirmesine olanak vermesi ile de avantaj sağlamaktadır. Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen platformlarda eski olan 2011 ile Cordova olmak ile beraber her ikisi de aslında aynı zaman dilimi ile kullanıcılara sunuldu da diyebiliriz. Uygulama geliştirme programları sayesinde size kısa sürede, hatasız olarak uygulama geliştirmelerinizi yapabilirsiniz.

Android Studio

Yazılımcılar için geliştirilmiş olan Adroid Studio Adroid işletim sistemine sahip olan uygulamaların hazırlanmasında önemli bir destektir. Google tarafından geliştirilmiş olan sistem 2013 yılında ilk olarak tanıtılmıştır. Mobil programa kodlama dilleri arasında yer alan Java kullanılarak hazırlanan Android Studio Cross platforma şeklindedir. Çoklu yazılım platformu anlamına gelen Cross platform birden fazla işletim sistemi içinde yazılımın kolaylıkla ve kısa sürede dağıtılmasını sağlamaktadır.
Yeni yazılım geliştiricileri için ideal olan Adroid Studio anlaşılır bir ara yüze sahip olarak tasarlanmıştır. Yazılımcıların işlerini kolaylaştıran Adroid Studio hatasız bir oyun ya da uygulama üretmeyi de mümkün kılmaktadır. Resmi siteden uygulamayı kolaylıkla indirebilirsiniz. Kullanımı son derece basit olan Android Studio da gerçek zamanlı değişimleri de yapma imkânınız bulunmaktadır.

ÜCRETSİZ ANDROİD STUDİO İNDİR

Cordova

Mobil uygulama ve geliştirme için kurulan platformlar arasında yer alan Cordova Nitobi tarafından hazırlanmış olup 2011 Adope satın alma işlemini yaptı. Sonrasında ise yazılımın açık kaynaklı sürümü olan Apache Cordova hayata geçti. Hızlı şekilde uygulama geliştirilmesini sağlamakta olan platform multi platform desteğini de sunmaktadır. Cordova ile hayata geçirilmiş olan birçok farklı uygulama bulunmaktadır. Bu özellikleri ile de platform kullanıcılarına da büyük avantajlar sağlamaktadır.

 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29

Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
dilleri, kodlama, kullanabileceğiniz, mobil, uygulama, yaparken

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap gönderemezsiniz
Eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

Kodlama is Açık
Smilies are Açık
[IMG] code is Açık
HTML code is Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı