IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu  
Geri Git   IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu > IF - Webmaster > Webmaster Genel > Programlama


MsSQL ve MySQL Nedir? Veritabanı Yönetimi Nasıl Yapılır?


Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Old 04 Aralık 2023, 11:00   #1
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan MsSQL ve MySQL Nedir? Veritabanı Yönetimi Nasıl Yapılır?

Veritabanı Nedir?

Veritabanı elektronik ortamda depolanan yapılandırılmış bilgi ve veriyi ifade eder. Bir bilgisayar sistemi içerisinde bulunan bu veri koleksiyonu, veritabanı yönetim sistemi tarafından kontrol edilir. Database Management System yani Veritabanı yönetim sistemi kısaca DBMS olarak kullanılır. Tüm veri, DBMS ve bu alanda kullanılan yazılımlar veritabanı olarak kısaltılan veritabanı sistemini oluşturur.
Operasyonlarda genellikle işlemeyi ve veri sorgulamayı daha verimli hale getiren sistemler kullanılır. Bir dizi tablodaki verileri satır ve sütunlarla modelleyen, rahatça erişilmesine izin veren, yönetilebilir ve değiştirilebilir veritabanı uygulamaları kullanılır. Güncellenebilen, kontrol edilebilen ve organize edilebilen bu programlama dilleri veri yönetimini etkin şekilde yürütmenizi sağlar.
Çoğu veritabanında veri yazma ve kontrol etme işlemleri için MySQL ve MsSQL programlama dilleri kullanılır. Veritabanı projelerinizde yer alan verileri tablolar haline getirerek, rahat bir şekilde işlemenize olanak verir. Veritabanı süreçleri hakkında bilgi almak, veri saklama ve kullanma hakkında bilgi almak, MySQL nedir ve MsSQL nedir gibi veritabanı yönetim sistemi detaylarını öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.
MsSQL ile MySQL arasında belirli farklar vardır. Örneğin MySQL açık kaynak kodlu bir araçken MsSQL kapalı kaynak bir araçtır. İki sistemin arasında üretici, satış politikası, arayüz ve dil seçenekleri, işletim sistemi desteği, disk ihtiyacı, kullanım özellikleri ve kaynak kodları arasında belirli farklar vardır. Tercih yaparken proje kapsamında ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru seçimi yapmanız gerekmektedir.

MsSQL Nedir?


Bilgisayar ortamında bulunan bilgiler veri olarak adlandırılır. Bir başka deyişle bilgisayar ortamında depolanarak işlem gören her şey veridir. Bu veriler depolanarak daha sonra ulaşılabilir hale getirilir. Structured Query Language teriminin kısa hali olan SQL, Türkçe terim olarak “yapısal sorgulama dili” şeklinde kullanılıyor. Sorgulama dili görevinde kullanılan SQL veritabanı, dağınık şekildeki verileri toplayarak, düzenli şekilde istiflenmesini sağlar.
SQL düzenleme özelliği, rahat bir şekilde verileri kategorize etmenizi sağlar. Bu sınıflandırma sayesinde, istediğiniz verileri daha çabuk bularak zamandan tasarruf etmeniz sağlanır. SQL, dağınık dosyaların bir düzen ile klasör içlerine yerleştirilmesini sağlar. Böylelikle gereksiz alan kaplama sorunu oluşmaz. Veri sunumu ve sorgulama özelliği sayesinde SQL, şirketler için ve elektronik işlem yürüten herkes için önemli bir konuma yerleşiyor.
SQL yeni verilerin eklenmesi, veri gruplandırması, mevcut verilerin kaydedilmesi, güncellenmesi, sorgulaması ve çeşitli güvenlik ayarlarının yapılandırılması gibi işlevlere sahiptir. Bu önemli sistemin kullanım alanı veri tabanlarıdır. MsSQL yani Microsoft SQL Server içerisinde verilerin saklandığı sisteme verilen isimdir. Verilerin depolanmasını ve fazla kullanıcılı yapıların düzen içerisinde erişmesini sağlayan kurumsal veri yönetimi sistemidir.
Bu sisteme site içerisindeki içerikler, yazı yorumları ve kullanıcı bilgileri gibi birçok bilgi depolanabilir. Verilerin bir düzen içerisinde güvenli bir şekilde saklanarak kullanılmasını sağlayan MsSQL sistemi, bu verilerin kaydedilmesini sağlar. Başka uygulamalara da aktarılabilen bu veriler bilişim teknolojilerinde hızlı ve etkili çözüm sağlar. Windows tabanlı sunucularda e programlama dillerinde MsSQL tercih edilir.

MsSQL Özellikleri Nelerdir?

İşletmeler için büyük önem arz eden MsSQL sistemi, Windows firmasının sahip olduğu bilgi yönetim ve depolama ürünüdür. Microsoft SQL Server size verileri işleme, sorgulama ve raporlama işlemleri yapma olasılığı sunar. Gelişmiş özellikleri belirli ücretler ile kullanıcılara sunulur. İnternet sitesi tasarlama işlerinden masaüstü programlarına kadar geniş bir skalada veritabanı ihtiyacı rahatlıkla karşılanır.
Microsoft imzalı veritabanı yönetim sistemi ürünleri, diğer veritabanı sistemlerine göre daha avantajlı özellikler sağlaması ile ayrışıyor. Relational Database Management System yani RDBMS, Türkçe terim olarak “İlişkisel Veritabanı Sistemi” olarak tabir edilir. Tablo şeklinde tutulan veriler, birbirleri ile ilişkisel açıdan değerlendirilerek işlenir ve yönetilir. Gerekli durumlarda bu sistemler ihtiyaçlara göre yapılandırılabilir.
Microsoft SQL Serverların özellikleri sürümlerine göre farklılık gösterebiliyor. Örnek olarak bellek kapasitesi, arabellek depolama boyutu, maksimum çekirdek sayısı, maksimum veritabanı boyutları server sürümünün versiyonuna göre değişir. Bu sürümler veri kaybı yaşanmaması için özel olarak geliştirilir. Büyük ölçekli e-ticaret şirketleri, profesyonel yazılımcılar Microsoft SQL Server sürümlerini tercih ediyor.MySQL, en çok tercih edilen açık kaynaklı veritabanı sistemlerinden biridir. Web Hosting hizmetinde kullanılır. MySQL web siteleri için yapılandırılmış teknolojik bir sunucu yazılımı demektir. Yüksek boyutlu verilerin depolanmasını ve hızlı bir şekilde erişilmesini sağlayan MySQL teknolojisi, internet uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu özelliği ise, web sitesi tasarlayanların, MySQL talebinin artmasına sebep olmaktadır.
GNU yani Genel Kamu Lisansı ile korunan MySQL ileri teknolojisi, open source yani açık kaynak kullanması ve düşük maliyetlere sahip olması sebebiyle hosting firmalarının tercihidir. MySQL, Oracle firması tarafından üretilmiştir. Bu MySQL sistemi, veri analistleri ile yazılım geliştiricilerden, veri tabanı uzmanlarına kadar geniş bir skala tarafından sıklıkla kullanılan bir sistem olma özelliğini koruyor.

MySQL Özellikleri Nelerdir?

MySQL daha önce yapılan sorgulamaların bir kısmını önbelleğe alır. Bu önbellekteki sorgulamaları ise bir sonraki sorgulama esnasında tekrar geri sunar. Böylelikle sonraki sorgularınızda sonuçları daha hızlı alabilirsiniz. Sunucu işlemcisi ise bu özellik sayesinde daha efektif bir şekilde kullanılarak gerekli sayfaya gönderilir. Geniş komut dizinlerine sahip olan bu veritabanı, büyük bir veri zemini sağlar.
Büyük veri zemini sayesinde, çeşitli sorgulamalar rahatlıkla yapılabilir. MySQL kendi segmentinde sunduğu özelliklerle ileri teknoloji bir sistem. Büyük veriler gerekli koşullarda depolanabilir ve ihtiyaç halinde bir veriye erişebilmek oldukça rahattır. Sorgulama sistemi çok hızlı bir şekilde çalışır ve istenilen veri parçacığına erişim gerçekleştirilir. İnternet üzerinde de geniş bir bilgi arşivine sahip olan MySQL kullanım açısından avantaj sağlıyor.
MySQL veritabanı içerisinde farklı diller ve bu dillere ait bilgiler depolanmaktadır. Bu diller ve alfabeler arasında geçişler hızlı ve pratik bir şekilde yapılabiliyor. Sıkça karşılaşılan Türkçe dil desteği bulunmaması sorunu bu sistemde söz konusu değildir. Oracle destekli sistem MyISAM motoru ile çalışıyor. Bu özel sistem sayesinde MySQL veritabanı içerisinde tam görünüm araması yapmak kolaylaşıyor.
Veritabanı yönetiminde dikkat edilecek hususlar temelde birkaç noktayla açıklanabilir. Öncelikle oluşturulan tablo isimleri tablo ile anlamlı olmalı ve içeriklerini açıklayacak şekilde yapılandırılmalıdır. Mantıksal bir çerçeve içerisinde tablolar ve isimleri oluşturulmalıdır. Tabloların satırlarında ise tekrar eden bilgilerin olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yine bu tablolar arası bağlantılar çok karmaşık olmamalıdır.
Satır içerisinde bilgilerin tekrar etmemesi gerekir fakat her bilgi için de farklı tablo açmak veritabanı yönetiminde uygun bir adım olmayacaktır. Gereksiz hamlelerden kaçınmak performans ve bellek açısından size olumlu bir katkı sağlayacaktır. Sütun isimlerinin anlamlı olması gerekir. İsimlendirme kuralı veritabanı yönetiminde kritik bir öneme sahiptir. İlk harf büyük sonrakiler küçük veya tüm harfler küçük olacak şekilde kullanılabilir.
Veritabanı, depolanabilir bir biçimde olmalı ve istenilen durumlarda SQL bloklarına erişilebilmelidir. Veritabanı içerisinde uygun tanımlamaların yapılması işlem hızını ve bellek kullanımını optimize edecektir. Sağlıklı bir veritabanı yönetimi için esas olan bir nokta ise ilişkisel veritabanı sistemlerinde doğru tablolara ve veri tiplerine yer vermektir. Bu kurallara uyulduğu sürece veritabanı yönetimi süreci etkin bir şekilde yönetilebilir.

 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29

Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
mssql, mysql, nasıl, nedir, veritabanı, yapılır, yönetimi

Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap gönderemezsiniz
Eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

Kodlama is Açık
Smilies are Açık
[IMG] code is Açık
HTML code is Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı