IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu  
Geri Git   IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu > IF - Teknoloji > Grafik ve Photoshop > Photoshop Dersleri


RGB Nedir?


Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Old 08 Aralık 2023, 16:26   #1
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan RGB Nedir?

RGB Nedir?

19. yüzyılda geliştirilen RGB renk modelinin temel olarak doğada bulunan tüm renklerin yalnızca üç rengin referansı ile oluşturulabilmesine dayanır. Bu üç renk ise kırmızı, yeşil ve mavidir. Hatta RGB’nin Red (kırmızı), Green (yeşil) ve Blue (mavi) ifadelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltma olduğunu belirtmek de yanlış olmayacaktır. Dijital tasarım endüstrisinin hayat damarlarından biri olan RGB renkler, renkli görüntüler üretebilmek için kullanılan standart renk uzayıdır.


Daha anlaşılır bir ifadeyle, RGB renkler ışık bazlı olduklarından dijital ekranlarda renkli görüntü elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle eğer dijital ekranlarda görüntülenecek bir tasarımınız varsa, kullandığınız tasarım programında mutlaka RGB renkleri seçmeniz gerekmektedir. Bu sayede daha canlı tasarımlar elde edebilirsiniz.


Her ne kadar RGB modunun kırmızı, yeşil ve mavi renkten oluştuğunu belirtmiş olsak da bu, yalnızca bu renkleri kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor elbette. Söz konusu renklerin birbirleriyle kombinasyonları ile farklı renkler de elde edilebilmektedir. Hatta RGB renklerin her birinin %100 tonu birbiri ile karıştırıldığında tamamen beyaz bir ışık oluşturulmuş olur. Eğer yüzde oranını değiştirirseniz, dilediğiniz farklı renklere de ulaşabilmeniz mümkün hale gelir.


RGB Renkler Ne İçin Kullanılır?
RGB nedir sorusunun yanıtını artık öğrendiğinize göre şimdi de bu renk modunun tam olarak ne işe yaradığını inceleyebiliriz. RGB renk uzayında yer alan 3 ana rengin seçimi, hüç şüphesiz ki insan gözünün fizyolojisi ile ilgili. Buna göre, retinadaki hücrelerin dijital tasarımlarda algılayabileceği ve tepki verebileceği farklı dalga boylarındaki ışıklar incelenerek oluşturulan RGB renklerin dijital tasarımlarda renk kullanımını optimum düzeye çıkardığını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla başta belirttiğimiz gibi RGB renklerin dijital tasarımların genellikle olmazsa olmaz ögesi olduğunu düşünebiliriz. Fakat tabii ki her tür grafik tasarım bu kurala dahil olmayabilir. Bu konuyla ilgili olarak farklı renk dönüşümleri hakkında detayları, içeriğimizin ilerleyen maddelerinde yeniden ele alacağız.


RGB ile Kaç Farklı Renk Elde Edilebilir?

RGB renk modeli kullanılarak kaç farklı renk oluşturulabileceği, RGB nedir sorusuna yanıt verirken belirttiğimiz bilgiler doğrultusunda sizin de tahmin edebileceğiniz üzere kırmızı, yeşil ve mavi renklerin değerlerinde yapacağınız değişikliklerle ilgilidir. Daha anlaşılır bir ifadeyle, kırmızı, yeşil ve mavi için kullanacağınız değer kombinasyonları kadar renk üretebileceğinizi savunmak mümkün.


Yani RGB renk modeli ile üreteceğiniz tüm renklerin kırmızı, yeşil ve mavi değerlerinden oluştuğunu iddia edersek, sanıyoruz zihninizde konuyu biraz daha netleştirmiş olabiliriz. Renk derinliği olarak da adlandırılan ve renklerin değerler biçiminden belirtildiği bu sistemde en yaygın renk derinliği, 24 bit renktir. Buna göre üç ana rengin her biri 8 bit olup toplam 24 biti destekleyecektir. Öte yandan 256 olası değer uygulanabilen bu üç ana renk ile gerçek renk paletinde toplam 16.777.216 farklı renk elde edilebileceği anlamı da çıkarılabilir.


Özetle, CMYK’nın aksine eklemeli bir renk modeli olan RGB’de farklı değerlerdeki renkleri birbirine ekleyerek istenilen renge ulaşılabileceğini söyleyebiliriz. Tüm RGB renkleri tam yoğunlukla eklendiğinde beyaz rengi elde edebilirsiniz. Buna karşın, RGB ana renklerini sıfır yoğunlukla birleştirdiğinizde ise siyah bir renge ulaşacağınız sonucuna da ulaşmak mümkün.


RGB Renkler Başka Renk Modlarına Dönüştürülebilir Mi?

Genel tasarım kurallarına göre dijital tasarımlarınızda RGB renk kodlarını kullanmanız gerektiğini belirtmiştik. Bu da aten RGB nedir sorusunun yanıtını oluşturuyor. Ancak söz konusu kural her zaman geçerli olmayabilir. Kimi grafik tasarım işlerinizde farklı renk modelini kullanmanız gerekebilir. Örneğin dijital bir ortamda ürettiğiniz tasarımı baskıya göndermeniz gerektiğinde, tasarımınızın çıktısı artık dijital olmayacağı için RGB renk modeli, baskı üzerinde dijitalde olduğu gibi durmayacaktır.

Bu nedenle baskıdan önce tasarımınızı CMYK renk modeline dönüştürmeniz gerekecektir. CMYK, RGB gibi ışık tabanlı değil, boya tabanlı bir renk modeli olduğundan tasarımlarınız CMYK’ya dönüştürüldüğü zaman basılmış halde çok daha iyi görünecektir. Fakat elbette bu iki renk profili için farklı işlemler söz konusu olduğundan renk dönüşümü sırasında bir miktar renk kaybı yaşanacağını da belirtmeden geçmeyelim.


Çünkü CMYK renk profili, ekrandaki renk seçeneklerinden çok daha az renk aralığına sahiptir. Yine de çıkarmalı bir renk modeli olan CMYK ile de pek çok farklı renk tonuna ulaşabilmek mümkün olacaktır. Fakat CMYK’nın asla RGB ile aynı renk derinliğine sahip olacağını düşünmemeniz gerekmektedir. Kısacası, baskı için üreteceğiniz tasarımlarda bu farklılığı göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.


Peki RGB renk modu ile çalıştığınız bir tasarımı nasıl CMYK’ya dönüştürebilirsiniz? Bu sorunun yanıtı, kullandığınız tasarım programına göre değişmektedir. Örneğin Adobe Photoshop programını kullanıyorsanız, Image sekmesine tıklayıp Mode seçeneğini seçip CMYK Color’u tercih etmeniz yeterli olacaktır. Fakat eğer çalışmanızı Adobe Illustrator kullanarak tasarlıyorsanız, File seçeneğinde bulunan Document Color Mode’u tıklayıp yine CMYK Color’u seçebilirsiniz.


Renk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
RGB nedir, neden kullanılır, nasıl dönüştürülür gibi soruların yanıtlarını öğrendiğinize göre dilerseniz artık tasarımlarınız için renk seçerken göz önünde bulundurmanızda fayda olacak noktaları birlikte değerlendirebiliriz. Evet, yanlış okumadınız. Renk seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok faktör söz konusu. Çünkü renklerin hem insan fizyolojisi hem de psikoloji üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Dolayısıyla tasarımlarınızı renklerin etkileri ve anlamlarını dikkate alarak şekillendirmek, işinizi kolaylaştıracaktır.

Örneğin insan gözünün yalnızca 7 milyon rengi ayırt edebilmektedir. Bu nedenle dijital ekranlarda 24 bit üzerindeki derinliğe sahip renkler pek sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer yandan pek çok deney ve araştırma, renklerin ruh haline etki ettiğine işaret etmektedir. Dolayısıyla çalışacağınız tasarım ile insanlarda yaratmak istediğiniz ruh hali arasında paralellik olması, tasarımınızın başarılı olmasına önayak olacaktır.


Tam da bu nedenle pazarlama disiplininde kurumsal markalar için seçilen renklerin anlamları ve enerjilerine büyük önem verilmektedir.

Öte yandan renklerin toplumdan topluma, kültürden kültüre farklı enerjilere sahip olabileceğini de bilmenizde yarar var. Buna beyaz rengi örnek olarak verebiliriz. Dünyanın birçok yerinde saflık ve temizliği simgeleyen beyaz renk, Japonya ve Hindistan’da ölüm kavramı ile ilişkilendirilmektedir. Bu doğrultuda Japonya veya Hindistan pazarı için tasarlayacağınız çalışma eğer ölüm dışı kavramlarla ilgiliyse, beyaz rengin uygunsuz kaçabileceği sonucuna varabiliriz.

 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29

Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
nedir, rgb

« - | - »
Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap gönderemezsiniz
Eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

Kodlama is Açık
Smilies are Açık
[IMG] code is Açık
HTML code is Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı