IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu  
Geri Git   IRCDForum - IRC ve mIRC Kullanıcı Topluluğu > IF - Webmaster > Webmaster Genel > Html & CSS


HTML Editör Nedir? En Popüler HTML Editorleri


Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu Aç  Cevapla
 
Konu Araçları Görünüm Modları
Old 04 Aralık 2023, 15:30   #1
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan HTML Editör Nedir? En Popüler HTML Editorleri

HTML Editör Nedir?

HTML, Standart Gelişmiş İşaret Dili (SGML)’ nden türemiş olan bir işaretleme dilidir. HTML web sitesi oluşturmak içi kullanılan bir programlama dilidir. Tüm web siteleri temellerinde HTML dili ile hazırlanırlar dolayısıyla bir web sitesi yapmak isterseniz öncelikle HTML dilini bilmeniz gerekmektedir.
Bir düz metin belgesi olarak adlandırılan HTML not defteri gibi bir editör ile açılabilir ve üzerinde düzenleme yapılabilir. HTML HyperText Markup Language (Hiper Metin İşaretleme Dili)’ in kısaltmasıdır ve World Wide Web ‘de belge sunmaya ek olarak aralarında bağlantılar ve yapı oluşturmak için de oldukça yaygın olarak kullanılan bir dildir. Herhangi bir web sitesine girdiğinizde tarayıcı ekranınızda karşınıza gelen her veri bir HTML belgesidir ve web siteleri birbirlerine linklenmiş olan HTML dosyalarından oluşmaktadır.

HTML editör ise HTML belgelerinin oluşturulmasını ve düzenlenmesini sağlayan programlardır. Kullanıcıların bir HTML belgesi oluşturmak için herhangi bir özel programa sahip olmalarına gerek yoktur. PC kullanıcılarının Not Defteri ve MAC kullanıcılarının da Text Edit gibi basit metin düzenleyici programlarını kullanarak bir HTML belgesi oluşturmaları mümkündür.

Ayrıca ileri düzeyde gelişmiş bir HTML belgesi oluşturmak için işinizi kolaylaştıracak Adobe Dreamweaver, Microsoft Expression Studio, Aptana Studio, NetBeans, CoffeCup HTML Editor gibi bazı yazılımlarda mevcuttur. Bu yazılımlar aynı zamanda en popüler HTML editörleri arasında yer alırlar. Gelişmiş HTML editörleri etiket tamamlama, hata düzeltme ve HTML kodunu biçimlendirme gibi özellikler ile birlikte size yazdığınız kodun ön izlemesini de eş zamanlı olarak sunarlar.Neden HTML Editör Kullanmalısınız?

Günümüzde dünya çapında en yaygın kullanılan web sitelerinin %90’ından fazlası HTML kullanmaktadır. Dolayısıyla iyi bir HTML editör bilgisi oldukça kullanışlı olacaktır. HTML editör kullanıcılarınagelişmiş ve kullanışlı bir web sitesi oluşturmaları için çeşitli özellikler sunar. Kullanıcılar bir HTML editör ile sıfırdan kolaylıkla bir web sitesi oluşturabilir ve web sitelerine daha fazla işlevsellik ekleyebilmeleri için kodları değiştirebilirler.

Atom HTML Editörü

Atom HTML Editörü, günümüzde piyasadaki en iyi HTML editörlerindendir. Github tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu bir metin editörü olan Atom kullanıcılarının daha kolay kod yazmalarına yardımcı olur. Tamamen ücretsiz olmakla beraber premium araçlar sunmayı da amaçlar.
Kullanıcılar tarafından Atom’ un işlevselliğini arttırmaya yönelik bazı kaynak kodları eklenebilir, değiştirilebilir veya paylaşılabilir. Bunun yanı sıra kullanıcılar önceden yüklenmiş olan temaları seçebilir veya arayüzlerini özelleştirip kendi temalarını oluşturabilirler. Atom her ne kadar görsel bir HTML editörü olmasa da web sayfanızın canlı bir ön izlemesini sizlere sunar ve böylece hataları kolayca tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.

ATOM HTML EDİTÖR’Ü ÜCRETSİZ İNDİRİN


Atom, HTML kodları yazmanın yanı sıra JavaScript, CSS gibi birçok programlama dilini de desteklemektedir.

Notepad ++


Notepad ++, Windows tabanlı bilgisayarlar için geliştirilmiş olan açık kaynaklı ve ücretsiz bir HTML editörü olmaktadır. Program basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Kullanıcıların hareket halindeyken Windows’a yüklemeden kod yazabilmeleri için bir online sürümü mevcuttur.
Ücretsiz bir yazılımdır ve deposu GitHub’da mevcuttur. Windows’a özeldir fakat Linux kullanıcıları da bu programı Wine aracılığıyla kullanabilir. Esnek bir arayüze sahiptir ve kullanıcılarına bölünmüş veya tam ekran üzerinde kodlama yapma tercihi sunar.

NOTEPAD ++ ÜCRETSİZ İNDİRİN

Sublime Text

Sublime Text tıpkı Notepad ++’a benzeyen bir HTML editörüdür. Windows, Linux ve Mac tabanlı sistemlerde bulunan ve platformlar arası destek sağlayan bir metin editörüdür. Freemium kategorisindedir dolayısıyla kullanıcılar Sublime’ı belirli özelliklerini ücretsiz kullanabilir fakat tüm özelliklerini kullanmak isterlerse lisans satın almaları gerekir.
Süblime diğer metin editörlerine göre daha gelişmiş araçlara sahiptir ve en son sürümüyle birçok programlama dili ile aynı zamanda TypeScript, JSX ve TSX’i de destekler.

Adobe Dreamweaver CC

Adobe Dreamweaver CC, açık kaynaklı ve ücretsiz bir HTML editörüdür. Bu çerçeve sayesinde kullanıcılar Windows, Mac ve Linux ile uyumlu cihazları ile HTML, CSS ve JavaScript kullanarak projeler oluşturabilirler.
Visual Studio Code, değişkenlerin, alanların ve işlev tanımlarının dahil oldukları farklı türlerde otomatik tamamlama sağlamak için IntelliSense özelliklerini kullanır. Bununla birlikte kullanıcılar IntelliSense’in diğer programlama dilleri ile çalıştırılması için Python gibi dil uzantıları yükleyebilirler.
Adobe Dreamweaver CC, hem arka hem de ön uç geliştirmeyi destekleyen ücretli bir IDE uygulaması olmakla beraber web sitesi oluşturmayı kolaylaştırma amacıyla web tasarımı ve geliştirme araçları sağlar. HTML, CSS ve JavaScript gibi birçok biçimlendirme dilini destekler. Metin düzenleyici, kod tamamlama, sentaks vurgulama özelliklerine ve çoklu dil desteğine sahiptir. Görsel düzenleyici ve sürükle bırak işlevleri vardır. 7 günlük ücretsiz deneme süresinin ardından yazılımı kullanmaya devam etmek için aylık $20,99 ‘dan başlayan aylık, yıllık ve ön ödemeli çeşitli ödeme planları mevcuttur ve Windows ve OS X tabanlı sistemler ile uyumludur.

Froala

Froala, kullanıcılarına optimize edilmiş performans sunmak için tasarlanan bir ön uç WYSIWYG HTML düzenleyicisidir. Yalnızca mobil cihazlar için optimize edilmiş olan yazılım Android ve iOS cihazlarla uyumludur. Froala zengin bir HTML editörüdür ve çoklu dil desteği sunar.Froala, direkt olarak HTML düzenlemeyi tercih eden kullanıcılar için kod görüntüleme olanağı sağlar. Windows, Mac ve Linux ile uyumlu olan Froala’nın temel lisans fiyatları 239$/yıl bandından başlamaktadır.

CoffeeCup

CoffeeCup, birçok çeşitli özelliğe ve işleve sahip olan bir başka HTML editörüdür. Kullanıcıların birden çok sayfaya web öğeleri ekleyebildikleri bir bileşen kitaplığı vardır. Her sayfayı manuel olarak güncellemek yerine basitçe belirli kitaplık öğelerini değiştirirler. Ayrıca bir web sitesinin yayınlanmadan ön izlemesini yapma imkanı ve ekranı bölerek yan yana kodlama yapma olanağı sunar. Yalnızca Windows ile uyumlu ve ücretli bir yazılımdır fakat 30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur ve ücretli sürümü ile aynı işlevselliğe sahiptir. Tek seferlik satın alma fiyatı US $29’dır.

 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29

Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
editorleri, editör, html, nedir, popüler

« HTML Nedir? | - »
Konu Araçları
Görünüm Modları

Yayınlama Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap gönderemezsiniz
Eklenti ekleyemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

Kodlama is Açık
Smilies are Açık
[IMG] code is Açık
HTML code is Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı