Tek Mesajı Görüntüle
Old 18 Aralık 2023, 11:40   #2
Çevrimdışı
Yapacak bir şey yok dedi KADIN kalabalığa .. Siz istiyorsunuz diye ben değişemem ..
 
Rhea Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 08 Aralık 2023
Üye No: 11
Cinsiyet: Kadın
Konular: 879
Mesajlar: 1,129
Nerden: Kimeneki
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 11
Beğendikleri: 17
@Rhea
Varsayılan Cevap: Dean Koontz | The Eyes of Darkness - Karanlığın Gözleri

Dean Koontz’un 1981 tarihinde yayımlanan korku / gerilim türündeki romanı, tam 39 yıl sonra yeniden ve çok yoğun bir şekilde gündeme geldi. Sosyal medya kullanıcıları yazarın romanında Coronavirus salgınını öngördüğünü iddia eden paylaşımlarda bulundu.

Eserde, virüsün ortaya çıktığı şehrin Wuhan olması dışında kitabın gelecek öngörüsünü içeren başka bir veri yok. Kitaptaki virüsün öldürme oranı yüzde 100’ken gerçekte yüzde 0,2 ile 8 arasında. Romanda Wuhan-400 virüsü insanı yalnızca 4 saatte hasta edebiliyor. Ancak gerçekte koronavirüs için tanımlanan kuluçka süresi 2 ila 14 gün içinde değişiyor.

Ancak bu paylaşımlar birçok kaynak tarafından yalanlanması rağmen kontrolsüz bir şekilde devam etti. Üstelik aralara yazara ve Eyes of Darkness kitabına ait olmayan pasajlar da sıkıştırılmaya başlandı!

Dean Koontz’un The Eyes of Darkness Kitabında “Kehanette Bulunduğu” İddiası Doğru Değil
Amerikalı yazar Dean Koontz’un ilk olarak 1981 yılında yayımlanan The Eyes of Darkness kitabı Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir virüsle ilgili. Wuhan-400 olarak tanımlanan virüs, Çin’de özel bir laboratuvarda biyolojik silah olarak kullanılmak üzere geliştiriliyor. Ancak işler kontrolden çıkıyor ve salgın başlıyor.

Kitapla ilgili dikkat çeken bir diğer noktanın ise eserin ilk baskısında virüsün adının Gorki-400 olarak kullanılmış olması. 15 sonraki yeni baskıda ise ibre Wuhan’a yöneltilmiş ve Wuhan-400 adını almış.

Anlayacağınız yazar ya da yayıncısı, virüsün adına bir anlam yüklemişse de bunu tamamen ülkelerinin içinde bulunduğu konuma ve mevcut politikalarına göre yapmış.

The Eyes of Darkness Kitabının Arka Kapağı
“Danny’nin ölümünden bir yıl sonra annesi onu yabancı birinin arabasında tekrar gördüğüne yemin etti… Bu, annesinin kaçamadığı bir gizemdi. Bu, onu Las Vegas’ın parlak ışıklarından High Sierras’ın soğuk gölgelerine kadar sürükleyen bir takıntıydı. Bu, sadece Karanlığın Gözleri tarafından görülebilen korkunç bir sırdı.”

 
Alıntı ile Cevapla