Tek Mesajı Görüntüle
Old 09 Aralık 2023, 10:20   #1

IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Üye No: 1
Konular: 296
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan WordPress Bakım Modu Nedir? Bakım Modu Nasıl Aktif Edilir?

WordPress en sık kullanılan CMS (Content Management System) yani içerik yönetim sistemlerinden biridir. İnternet sitesi tasarımda sıkça kullanılan bu yapı üzerinde büyük değişiklikler yaparken sitenin yayınında aksamalar olacağı için bir önlem almaya ihtiyaç vardır. WordPress Maintenance (Bakım) Mode tam da bu iş için oluşturulmuş bir moddur.

WordPress Bakım Modu (Maintenance Mode) Nedir?

WordPress bakım modu, sitenin temasının veya kurgusunun değiştirildiği özel durumlarda kullanılan ve ziyaretçiyi bakım yapıldığına dair özel bir mesajla karşılayan bir özelliktir. Bakım modu özetle sitenin bakımda olduğunu ifade eden bir karşılama sayfası olup arka planda değişiklikleri yapmanıza yardımcı olan iyi bir özelliktir. Bu özelliği de çeşitli şekillerde aktive etmek mümkündür.

WordPress Bakım Moduna Neden İhtiyaç Vardır?

Bakım modu, site üzerinde yapısal düzenlemeler yapılırken siteyi ziyaret edenlerin site üzerindeki değişken ve bozulmuş yapıları görmesini engellemek ve ziyaretçilere sistemin geliştirilme sürecinde olduğunun bilgisini vermek üzere kullanılır.

WordPress Bakım Modu Nasıl Aktive Edilir?

1.Wordpress Eklentisi ile Bakım Modu Aktive Etme

WordPress bakım modunu bir eklenti kullanarak da aktive edebilirsiniz. Aslında en kolay ve kullanışlı yol da budur. WordPress bakım modunu eklenti üzerinden aktive etmek için;
  • 1. Adım; İnternet sitenize ait /wp-admin paneline giriş yaparak Eklentiler (Plugins) sekmesine gelin.
  • 2. Adım; Yeni Ekle butonuna basın.
  • 3. Adım; Açılan yeni menüde bulunan sağ üstteki Arama çubuğuna “Maintenance” kelimesini yazarak arama yapın.
  • 4. Adım; Bakım modu için kullanılabilecek eklentiler liste halinde karşınıza çıkacak.
  • 5. Adım; WP Maintenance Mode & Coming Sooneklentisini yükleyin.
Bu eklenti birkaç farklı karşılama ekranı sunar. Hatta bir karşılama botu ile ziyaretçilerinizi yönlendirmeye yardımcı olur. Status kısmında yer alan iki seçeneği kullanarak bakım modunu açıp kapatabilirsiniz. Ayarlar üzerinde yer alan özellikleri kullanarak karşılama ekranını dizayn edebilir ve ziyaretçilere gösterim yapılacak mesajı düzenleyebilirsiniz.

2. functions.php Üzerinden Manuel Olarak

Temanıza ait functions.php dosyası, bakım modunun hangi şekilde çalışıp ziyaretçilerin hangi mesajla karşılanacağına dair bilgilerin kaydedildiği php türünde bir dosyadır. Bu dosya üzerinde yapacağınız düzenlemeler ile sitenizi bakım moduna alabilirsiniz. Aşağıda verilen kod dizisini bu dosyaya ekleyip dosyayı kaydedin.

Kod
// Activate WordPress Maintenance Mode
function wp_maintenance_mode() {
if (!current_user_can('edit_themes') || !is_user_logged_in()) {
wp_die('<h1>Under Maintenance</h1><br />Website under planned maintenance. Please check back later.');
}
}
add_action('get_header', 'wp_maintenance_mode');

“Under Maintenance” yazan yere “Bakım Aşamasında” diye düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında “Website under planned maintenance. Please check back later.” yazan yere “İnternet Sitesi planlı bir bakım sürecindedir. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.” gibi bir Türkçe mesaj veya kendinize özel mesajınızı yazın.

Siteyi ziyaret edenler “Bakım Aşamasında” sayfası ile karşılanacaktır.

3. .htaccess Dosyası Üzerinden Manuel Olarak

.htaccess dosyası web sitesinin nasıl çalışacağına dair kuralların yazıldığı en öncelikli dosyadır. HTTP yönlendirmeleri ve diğer tüm kurallar bu dosyaya yazılır. Bu dosya en üst satırda yazan kuraldan başlayarak sırasıyla diğer satırlardaki kuralları çalıştırır.
  • 1. Adım; Mevcut dosyayı farklı bir isimle (örneğin .htaccess_default ) kaydederek orijinal dosyanın korunmasını sağlayın.
  • 2. Adım; Orijinal dosyanın kopyasını çıkarın ve .htaccess adıyla kaydedin. Bu dosyayı sağ tıklayıp düzenle diyerek açın
  • 3. Adım; En üst sıraya aşağıda yazan kod dizisini yapıştırıp dosyayı kaydedin.
Kod
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/maintenance\.html$
RewriteRule ^(.*)$ https://example.com/maintenance.html [R=307,L]
  • 4. Adım; bu dosyanın bulunduğu dizine maintenance.html adlı bir dosya oluşturun ve karşılama mesajını bu dosyaya yazın.
Bu şekilde Bakım modunu aktive etmiş olursunuz.

WordPress Bakım Modunda Takılı Kalırsanız Yapmanız Gerekenler

Bazı durumlarda ve özellikle bakım modundayken eklenti güncellemelerinin çakışması nedeniyle Bakım Modunda takılıp kalmak da mümkün olabiliyor.

Bakım Modunda Takılı Kalmanıza Ne Sebep Olur?

Bu durumu yaşamamak için bakım modu sırasında dikkat etmeniz gerekenler;
  • Aynı anda birkaç farklı güncellemeyi yapmayın.
  • Güncelleme işlemi ortasındayken de asla sayfa yenilemesi yapmayın.
  • Birden fazla eklentiyi aynı anda güncellemeyin. Tüm güncellemeleri bir sıra gözeterek gerçekleştirin.
  • İşlemleriniz devam ederken ekran başından ayrılmayın. Süreçlerin sağlıklı bir şekilde yürüdüğünden emin olun.
WordPress Bakım Modundan Nasıl Çıkılır?

Yukarıda belirtilen işlemleri dikkatle yapmanıza rağmen bu sırada gerçekleşecek herhangi bir sorun nedeniyle bakım modunda takılı kalabilirsiniz. Böyle durumlarda öncelikle FTP (File Transfer Protocol) üzerinden veya cPanel üzerinden sitenize ait kök dosyalara erişmeniz gerekir.
  • 1. Adım; cPanel veya FTP üzerinden sitenize ait dosyaları bulun.
  • 2. Adım; Bu listeden maintenance.php dosyasını bulun ve silin.
  • 3. Adım; Silme işleminden sonra sayfanızı yenileyin, bakım modundan çıkmış olduğunuzu göreceksiniz.
  • 4. Adım; Bunun yanında sitenize ait bir Cache eklentisi (WP Fastest Cache, W3 Total Cache v.b) varsa Cache temizleme işlemini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29