Tek Mesajı Görüntüle
Old 06 Aralık 2023, 10:38   #1
Çevrimdışı
 
IRCDForum Kullanıcısının Avatarı

Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2023
Üye No: 1
Cinsiyet: Erkek
Konular: 296
Mesajlar: 311
Nerden:
Meslek:
IRC:
Aldığı Beğeni: 19
Beğendikleri: 13
@IRCDForum
Varsayılan Bunu Uzayda Yapabilir Misiniz?

Herkes uzayda yerçekimi olmadığını bilir. Uzayda ne yukarı vardır ne de aşağı. Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS)astronotlar, sabit bir nesneye tutunmadıkları takdirde istasyonun içinde süzülürler. O zaman insanların yeryüzünde her gün yaptığı normal şeyleri nasıl yapıyorlar? Her şey mümkün mü? Evet mi hayır mı?Tıraş
Evet ama dikkatli olun. Kimse kestiğiniz sakalınızı ciğerlerine çekmeyi ya da küçük tüylerin gözlerine batmasını istemez. MoonShaver adı verilen bu cihaz, Neil Armstrong ve astronot arkadaşlarının uzaya götürmeleri için NASA'ya gönderildi.

Diş fırçalama
Evet. Su şişenizden bir damla su sıkın, diş fırçasının başını tutarak fırça fiberlerinin suyu emmesini sağlayın, sonra kalan suyu yutun. Artık ıslak bir diş fırçanız var. Üzerine az miktarda diş macunu sıkın ve dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Diş macununu neden az miktarda sıkmalısınız? Çünkü işinizi bitirdikten sonra ağzınızda ne varsa yutacaksınız. Bu yöntem, ağzınızdakileri bir beze tükürüp bezi atmaktan daha temizdir. Üstelik diş macunu zehirli değildir.

Uyuma
Evet, uzayda gündüz ve gece yoktur, ancak gezegeninizdeki gündüzü ve geceyi görebilirsiniz. Uzayda uyumak için yastık veya yatak gerekmez, hatta uzanmanıza bile gerek yoktur (Unuttunuz mu? Uzayda ne yukarı ne de aşağı vardır). Uyuma bölmenizin duvarına asılı uyku tulumuna girin, fermuarı çekin ve kendinizi uykunun kollarına bırakın.

Egzersiz
Evet ve hayır. Ağırlıksız olmak, birçok vücut sisteminin işleyişini etkiler. Astronotların ilk başta kendilerini hasta hissetmeleri sık görülen bir şeydir. Kollarınıza ağırlık uygulamazsanız kemik kütleniz azalır ve kaslarınız erir. Uzayda ne kadar uzun kalırsanız geri döndüğünüzde fiziksel aktiviteler sizi o kadar zorlar. Formunuzu korumak için ISS'deki koşu bandını kullanabilirsiniz, ancak koşu bandından fırlamamak için kendinizi bağlamanız gerekir.

Tuvalete girme
İdrarınız değerlidir, onu harcamayın. Tuvalet bölmesine girin, kapıyı kapatın ve iki renk kodlu hortumdan birini seçin. Sarı hortum küçük tuvalet, büyük kırmızı hortum ise büyük tuvalet içindir. Her iki hortum hafif bir emme kuvveti uygulayarak atıklarınızın doğru yere gitmesini sağlar. İdrarınız içme suyuna geri dönüştürülür, kalan atıklar ise atılmak üzere saklanır.

Yemek yeme
Evet, ama bu irtifada kaliteli yemekler beklemeyin. Burada su eklemeniz gereken suyu alınmış yemekler veya kaşıkla torbadan yediğiniz hazır yiyecekler vardır. Ancak yemeği torbasından çıkardığınızda kaşığın üzerinde kalmaz: Havada süzülür ve ağzınızla yakalamanız gerekir. Soslu yemekler işleri zorlaştırır.

Su içme
Evet. Suyu bardağa dökemezsiniz, ancak pipetle torbadan içebilirsiniz. Üstelik çok da lezzetlidir; ne de olsa sizin ve mürettebatın diğer üyelerinin terinden ve idrarından geri dönüştürülüyor. ISS, vücut sıvılarını temizleyerek her yıl ekstra 6000 litre suyu geri dönüştürüyor, bu sayede bu miktarda suyu yerden 400 km yükseğe taşıma ihtiyacı ortadan kalkıyor. Ayrıca geri dönüştürme sistemi o kadar etkilidir ki sistemden çıkan su, içtiğiniz musluk suyundan daha temiz olabilir.

Gezme
Uzaya kısa uçuşlar yapıp manzaranın tadını çıkarmak henüz mümkün değil, ancak çok yakında mümkün olacak.
 
Alıntı ile Cevapla

5 SON KONULAR by IRCDForum
KONU Forum Son Post Cevaplar Görüntüleme Son Post Tarih Saat
Nesne Yönelimli Programlama(OOP) Programlama IRCDForum 0 1 20 Aralık 2023 12:17
2024 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans, DHBT... KPSS IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:07
"Dune 2"den Yeni Fragman: Arrakis Savaşa... Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 13:02
“Nefes: Yer Eksi İki” Filminden Yeni fragman! Sinema IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 12:57
Samsung Galaxy S24 serisi ile görücüye çıkacak! Samsung IRCDForum 0 1 13 Aralık 2023 10:29